Hızlı Destek

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

aPazartesi-Cuma: 9:00/18.00

icon_widget_image Dudullu OSB Mah. DES-117 Sk. C 28 Blok No: 12 Ümraniye/İstanbul icon_widget_image +90 216 807 0 806 icon_widget_image [email protected]
+90 216 807 0 806 [email protected] Pzt - Cum 9:00 - 18:30, Pazar - KAPALI
  /  Bültenler   /  Rekor büyümesini yatırıma çeviren 2C Endüstri, 2023 yılında 4 kat büyüme hedefliyor

Rekor büyümesini yatırıma çeviren 2C Endüstri, 2023 yılında 4 kat büyüme hedefliyor

Screwjack’in yerli mucidi olan Mecmot markasının Türkiye’deki ana bayisi olarak kurulan, satış ve satış sonrası sunduğu hizmetlerle birçok sektörü screwjack teknolojisiyle tanıştıran 2C Endüstri, 2022 yılını %100 büyüme ile kapattı. StartUp mantığında ilerleyerek rekor büyümesini yatırıma dönüştüren marka hem personel hem altyapı hem de tesis yatırımlarına devam ediyor. Müşterilerinin talepleri doğrultusunda portföyüne yeni markalar eklemeye hazırlanan 2C Endüstri, 2023 yılında yeni markaların da etkisiyle 4 kat büyüme hedefliyor. 2023 yılında bayilik ağını da genişletmeyi hedefleyen 2C Endüstri, birçok sektöre eşsiz avantajlar sunan screwjack (vidalı kriko) teknolojisi, lineer aktüatör ve yön değiştirici ürün gruplarını daha fazla kullanıcı ile tanıştırmayı planlıyor.

Firmanın kuruluş amacı, faaliyetleri ve hedefleri hakkında sorularımızı yanıtlayan 2C Endüstri’nin kurucusu Cantekin Demir, ayrıntıları Güç Aktarım Dergisi’yle paylaşıyor.

2C Endüstri’yi tanıyabilir miyiz?

2C Endüstri; screwjack teknolojisi, lineer aktüatör, kübik yön değiştiriciler, kaplin, motor ve redüktör gibi ürünleri müşterilerin taleplerini ön planda tutarak endüstrinin hizmetine sunan bir firma. 2C Endüstri’yi Mecmot markasının Türkiye ana bayisi olarak kurduk. Çok işlevsel olan Mecmot ürünlerini pazara tanıtma, pazarı geliştirme ve yeni müşteriler bulma amacıyla çıktığımız yolda, hedeflerimizi gerçekleştirdik ve yeni hedeflere ulaşmaya devam ediyoruz.

2C olarak temel amaçlarımızdan birini de oldukça işlevsel bir ürün olan screwjack teknolojisinin müşteri tarafından daha doğru tanınması ve sunduğu avantajların fark edilmesi oluşturuyor. 

Screwjack teknolojisinin özelliklerinden bahsederek, bu teknolojiyi yerli bir firma olarak sunmanın kullanıcıya sağladığı avantajlardan söz edebilir misiniz?

2C olarak temel amaçlarımızdan birini de oldukça işlevsel bir ürün olan screwjack teknolojisinin müşteri tarafından daha doğru tanınması ve sunduğu avantajların fark edilmesi oluşturuyor.

Screwjack teknolojisi basit ama çok işlevsel bir ürünü kapsıyor. Bu ürünün en büyük özelliğini ve birçok sektörün tercih sebebini ‘otoblokaj’ özelliği oluşturuyor. Hava ve hidrolikte otoblokaj özelliğini sağlamak adına birçok parametre kullanmak gerekir fakat screwjack teknolojisinde böyle bir gereklilik yoktur. Hem mekanik hem elektromotor, hidromotor, servo motor gibi hem de manuel olarak kullanma şansınız var. Bu da ürüne hareket ettirme alanında geniş bir yelpaze sunuyor.

Screwjack terzi usulü olarak tanımlanabilecek çok özel bir ürün. Müşterinin projesine özel olarak ele alındığı için yerli firma olarak en önemli özelliğimiz müşteriye özel çözümler sunmak. Rakip olarak görebileceğimiz firmalarda, bu ürünü ithal ettikleri için müşterinin en ufak bir değişiklik talebinde daha fazla maliyet ve uzayan termin süreleri oluşuyor. Bu da kullanıcı tarafından birçok probleme neden oluyor. 2C Endüstri olarak, buradaki hizmet eksikliğini fark ettiğimiz için piyasadaki hizmet kalitesini nasıl artırabileceğimize, henüz bu teknolojiyle tanışmayan firmalar için nasıl daha fazla temas kurabileceğimize odaklanarak ilerliyoruz.

Screwjack piyasada çok bilinen bir ürün olmadığı için hata olasılıkları çok fazla oluyor. Ürünün teknik özellikleri, işlevselliği beklentilerin çok üzerinde ve bu sebeple de yapılacak olan en ufak bir rakamsal teknik hata; ürünün çalışmamasına, bozulmasına ya da verimsizleşmesine neden olur. Ürünün Türkiye’de üretilmesi ve yerli bir firma olmanın avantajı ile müşterilerimizin her türlü sorunlarında yanlarında olmak bizim için çok önemli. Hata müşterimizden kaynaklansa dahi, biz hatayı iyileştirmek adına problemi gidermek için bedelsiz hizmet sunuyor ve müşterilerimizin yanında oluyoruz.

Screwjack teknolojisi ve diğer ürünleriniz hangi sektörlere çözüm sunuyor?

Screwjack çok geniş bir çözüm yelpazesine sahip. Çözüm sunduğu en önemli uygulama alanını demir-çelik sektörü oluşturuyor. Isıya dayanıklı yapısıyla demir-çelikten sonra maden sektörü için de birçok avantaj sunan ürün, ATEX direktiflerine uygunluğu ile maden sektöründe de ön plana çıkıyor. Ürünün bu özelliklerini pek çok sektöre duyurmamız gerekiyor; çünkü birçok müşteri ürünün bu eşsiz özelliklerini henüz bilmiyor. 

Screwjack teknolojisi ve diğer bir ürünümüz olan lineer aktüatörlerimizin demir-çelik ve maden dışında çözüm sunduğu sektörleri; ambalaj, tekstil, gıda, havacılık, savunma, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, iş makineleri, baraj kapak sistemleri, sahne sistemleri gibi çok çeşitli alanlar oluşturuyor. Örneğin, sahne sistemlerinde en son Atatürk Kültür Merkezi’nde kullanılan bir ürünümüz yer alıyor.

Screwjack teknolojisi ve lineer aktüatörlerin rüzgar ve güneş enerjisi özelinde sunduğu avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Ürünlerimiz rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinde birçok avantaj sunuyor. Bu sektörlerde oldukça istekliyiz ve yurt dışında birçok firma ile çalışıyoruz; ancak bu sektörler için Türkiye’de henüz doğru kişilere ulaşamadık. Rüzgar enerjisinde türbinlerin içinde yer alan bir klapeyi hareket ettirmek için çok ciddi bir hidrolik hat çekiliyor. Biz bu işi lineer aktüatör ile çok basit bir hale getirebiliyoruz.

Güneş sistemlerinde ise, güneş panellerinin pozisyonlanmasında sunduğumuz çok özel çözümler var: Bunlar, sabah güneşi takip ederek tam tur bittiğinde akşam güneşiyle beraber lineer aktüatörün de günlük çalışmasını tamamladığı sistemler. Bu sistem ile paneller güneş enerjisinden tam verim alıyor. Türkiye’de belirli firmalarla bunu görüştük fakat pazarın bu konuda zamanı var gibi gözüküyor. Çünkü ülkemizdeki firmalar, verimi iyileştirmektense arazi maliyetlerinin daha düşük olduğunu söylüyor ancak bu sürdürülebilir değil. Avrupa ve Güney Amerika bu konuda oldukça iyi, tamamen lineer aktüatör ve güneş takip sistemleriyle çalışıyorlar. Türkiye olarak teknolojiyi uygulamamız hep zaman alıyor, bu alan da onlardan bir tanesi… Firma olarak bu sektörlerdeki amacımız, yurt içindeki firmaların bu verimli teknolojiye rakamsal ve teknik anlamda ulaşabilir hale gelmesi.

Enerji, ham madde, tedarik ve navlunda yaşanan krizlerle anılacak bir yılı geride bıraktık. Firma olarak 2022 yılını nasıl geçirdiğinizi aktarır mısınız? Satış, satış sonrası hizmet ve diğer çözümlerinizde rakamlar ne gösteriyor? 2021 yılına oranla firmanızda yaşanan değişim nedir?

2022 yılında tüm hedeflerimize ulaşarak, bir önceki yıla kıyasla %100 büyüme gerçekleştirdik. Piyasadaki navlun ve ithalat masraflarının artması, 2C Endüstri gibi yerli markalar için pazarda görünürlük fırsatı yarattı. Çünkü tamamen yurt içi bir firmayız ve rakiplerimizin bu alandaki dezavantajlarının farkındayız. Bu doğrultuda bir politika izleyerek, ilk hedefimiz olan ithalat müşterilerinin 2C Endüstri hizmetleriyle tanışması hedefimizi gerçekleştirdik. Bu da bize ciddi bir artı kattı ve müşteri, ürünle beraber kaliteli bir yaklaşım ve yerli hizmetin ayrıcalığını fark etti.

Küresel ölçekte yaşanan bu olumsuz gelişmelerle, üretimde Türkiye pazarının öne çıktığı bir dönemden geçiyoruz. 2023 yılı hakkında genel bir değerlendirme yaparak, 2C Endüstri’nin 2023 yılı hedef ve beklentilerinden söz edebilir misiniz? 

2023 yılında bayilik ağımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Şu an halihazırda 5-6 bayi ile çalışıyoruz, bayiliklerle aramıza iyi ya da kötü hedefler koymuyoruz çünkü bayilerin de bu ürünün potansiyelini henüz bilmediğinin farkındayız ve onlara biraz zaman tanıyor, dirsek teması çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanı sıra portföyümüze yeni markaları ekleme çalışmaları yürütüyoruz. Bazı markalarla prensipte anlaştık ve 2023 yılı sonuna kadar resmi adımları atacak ve piyasaya duyuracağız.

2023 yılında 2022 yılına göre çok daha büyük hedeflere sahibiz. Pazarı reel açıdan ele alarak ve analiz ederek belirlediğimiz gerçekçi hedeflerimiz arasında; portföyümüze ekleyeceğimiz yeni markalarla beraber 2022’nin 3 katı, hatta 4 katı büyümeyi planlıyoruz. Bunun için de hem personel hem altyapı hem de tesis olarak hazırlıklarımıza devam ediyoruz. 

Bunun yanı sıra, 2023 yılında yine DES Sanayi Sitesi’nde yer alan daha büyük, daha geniş ve depo alanı daha büyük olan yeni binamıza taşınıyoruz. Kurumsallaşma ve şirketi büyütme adına içinde olduğumuz bu süreçte, personel ve diğer ekipman yatırımlarımız da olacak ve beraberinde organizasyon ve departman olarak büyüyeceğiz.

Eklemek istedikleriniz…

2023’te tüm firmalara başarılar diliyoruz. Tüm üreticilerin yanında olan 2C olarak, geliştirdiğimiz teknolojilerle üretici firmaları desteklemeye devam edeceğiz. Herkese güzel, başarılı ve huzurlu bir yıl dileriz. Güç Aktarım Dergisi’ne de hem röportaj hem de sektöre katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Sektörümüzde böyle bir yayının olması oldukça önemli. Sektörel bir ağ oluşturarak, başkalarını tanıma ve bizlerin tanınması adına oldukça faydalı işler yapıyorsunuz. 

Cantekin Demir kimdir?

Eğitimimi dış ticaret bölümünde tamamladıktan sonra, iş hayatıma muhasebeci olarak başladım. Kariyerimdeki ilk yıllardan sonra muhasebenin benim alanım olmadığını fark ederek, makine sektörüne geçiş yaptım. Bu alanda iş makinesi grubunda çalışarak, Arkas Holding, Çukurova Holding gibi firmalarda çalıştım. Belirli bir süre sonra kariyerimde tekrar değişikliğe giderek, CNC sektörüne geçiş yaptım. Daha sonra kendi işimi kurma kararı alarak 2C Endüstri’yi kurdum.